4 hlavní benefity chitinu

Hmyz obsahuje chitin, což je vláknina, ale i alergen. Jako o alergenu jsme se o něm již bavili v předchozích článcích. Dnes se proto zaměříme na jeho benefity z pohledu vlákniny.

Co je to chitin?

Chitin, je přirozeně vyskytující se vláknina v exoskeletech krabů, krevet, hlemýžďů, a samozřejmě nesmíme zapomenout na hmyz. Je to vláknina podobná celulóze. Dle vědeckých výzkumů, má několik zdravotních přínosů a jako každá jiná vláknina je velmi užitečný v naší stravě.

4 hlavní benefity

  • Podpora zdravých bakterií ve střevech

Chemická struktura molekuly chitinuChitin se řadí do nerozpustných druh vláknin, tzn. nerozpustí se ve vodě. Proto se v našem trávícím traktu snadno nerozkládá a působí dobře na náš mikrobiom. Je potravou (prebiotikum) pro zdravé bakterie v našich střevech. Prebiotika jsou sloučeniny v jídle, které podporují růst a aktivitu prospěšných mikroorganismů (bakterie, houby). Mohou tak podpořit zdraví střev a tím celkově zlepšit naši imunitu.

  • Prevence a léčba zánětu ve střevech

Chitin může být klíčem k prevenci a léčbě zánětlivých onemocnění střev. Dle výzkumů, chitin pomáhá zabránit rozvoji zánětu v tlustém střevě. Chitin také chrání vrstvu střev zvanou epiteliální bariéra. Ta slouží jako ochrana střev před fyzickým a chemickým poškozením, infekcí, dehydratací a tepelnými ztrátami.

  • Hubnutí a prevence zácpy

Kdo z nás by nejraději nějaké to kilo neshodil, a ještě si u toho nepochutnal na našich Křupavých červících nebo cvrčcích? Nerozpustná vláknina fyzicky zaplňuje prostor v žaludku a střevech, tzn. že zvyšuje pocit sytosti. Nesníme tedy toho tolik, a tak redukujeme naši váhu.

Jako každá jiná nerozpustná vláknina, chitin absorbuje tekutinu, ulpívá na vedlejších produktech trávení a dodává stolici objem. Tak pomáhá potravě rychleji procházet žaludkem a střevy a tím předchází zácpě.

  • Chrání pokožku před vysoušením a dokáže hydratovat

Chitin je používán v produktech péče o pleť a vlasy. Má totiž filmotvornou schopnost. Na pokožce zanechá film, který má hydrofilní vlastnosti, dokáže fixovat složky na pokožce pro dlouhotrvající účinky a zanechává hladký pocit na kůži.

Možná rizika chitinu

Jak víte z našeho předchozího článku, chitin je alergen. Proto by si na něj měli dávat pozor lidé alergičtí na mořské plody a korýše. Dále se chitin váže na tuky a mnoho vitamínů, jako A, D, E, K jsou rozpustné právě v tucích. Proto je dobré chitin čas od času vynechat, abychom nezamezili vstřebávání těchto vitamínů. Jak se říká, všeho s mírou!

Jak zařadit chitin do naší stravy

Chitin je obsažen v jedlém hmyzu, houbách, jedlých hlemýždích a korýších. Jelikož se však chitin nachází ve skeletonech těchto tvorů a buněčných stěnách hub, zbydou nám pouze houby a jedlý hmyz. Je to proto, že z hlemýžďů nejíme jejich ulitu a ani na exoskeletonu kraba si moc nepochutnáme.

Nejjednodušší je tedy mrknout na náš eshop a vybrat si z našich Křupavých červíků a cvrčků!

 

 

 

 

 

Zdroj: SKORBONJA, Emanule. 4 Main Health Benefits of Chitin, Based on Science [online]. [cit. 2023-07-30]. Dostupné z: https://www.eatcrickster.com/blog/chitin