Největší cvrččí farma na světě

Začátkem roku 2023 byla v Ontariu otevřena největší cvrččí farma na světě. V tomto článku se o ní dozvíte ty nejzajímavější informace.

Hmyzí protein jako zdatný konkurent na trhu s alternativními proteiny

Aspire Food GroupPokud se má hmyz, resp. cvrčci, stát alternativním proteinem, který má smysluplný podíl na trhu s takovými proteiny, musí dojít ke dvou věcem. Alespoň to tvrdí spoluzakladatel firmy Aspire Food Group, Mohammed Ashour. Za prvé, náklady na produkci musí klesnout. Za druhé, produkce kvalitního cvrččího proteinu se musí zvýšit. To jsou dva faktory, které stojí za vznikem nového závodu firmy Aspire v Londýně v Ontariu. 

Závod má necelých 14 tis. m2 a svojí rozlohou se tak stal největším zařízením na zpracování cvrčků na světě. Závod dokáže vyprodukovat až 12 tis. tun cvrčků ročně. A stejné množství vedlejších produktů, tedy hnoje. Ten pak může být použit jako biohnojivo. Farma se během tohoto roku teprve zabíhá a spolumajitelé odhadují, že se dostane na 50-60 % své kapacity. V první polovině roku 2024 by však měla být již na 100 % své kapacity. 

Vertikální chov cvrčků, aneb řada krabic s dostatkem jídla a vody

Vertikální chov cvrčkůPan Ashour založil firmu Aspire Food Group v roce 2012 s dalšími čtyřmi studenty z McGill University. Jejich vizí prý vždy bylo vybudovat něco v komerčním měřítku. Proto strávil roky určováním optimálního prostředí pro chov cvrčků v průmyslovém měřítku. Farma je tedy postavena ve stylu vertikálního chovu a využívá mnoho moderních inteligentních technologií a automatizovaných skladovacích systémů, které se již běžně užívají v jiných oblastech, ale ještě nikdy nebyly využity právě pro chov zvířat. Na farmě lze například najít zařízení pro určení optimálního světla, vlhkosti, zvuku, teploty a zásob krmení.

Pan Ashour popisuje takový chov jako řadu krabic s dostatkem jídla a vody pro danou populaci cvrčků. Krabice se položí na „polici“ a nemusí se o ní dále starat dalších 30 dní. Farma využívá automatický systém skladování a vyhledávání, jako využívá firma Amazon. Díky tomu tak potřebuje pouze 13-15 operátorů na jednom patře ta směnu.

Kdo jsou hlavní odběratelé firmy?

Firma svým zákazníkům dodává zmražené cvrčky, které pak oni dále zpracovávají do svých produktů. Jak uvádí pan Ashour, v podstatě celá jejich dosavadní produkce jde do krmiv domácích mazlíčků v Severní Americe. To je dle firmy Aspire velmi přitažlivý a zásadní směr, protože globální trh s krmivem pro domácí mazlíčky přesahuje 100 mld. amerických dolarů. A samotné USA představuje téměř 1/3 tohoto trhu. 

A proč jsou dle pana Ashoura cvrčci tak zajímavou surovinou pro krmiva domácích mazlíčků? Za prvé jsou to nutriční hodnoty. Cvrčci jsou totiž hypoalergenní, a tak jsou mnohem více vhodné pro psy a kočky než kuřecí maso. Druhým aspektem je spolehlivost dodavatelského řetězce. Tzn. firma je schopná vyprodukovat stejné množství cvrčků po celý rok. Což ve srovnání s jinými zdroji proteinu, jako například zvěřina, představuje velkou výhodu. A za třetí, cvrčci splňují kritéria environmentální udržitelnosti. Jsou tak lákavé pro odběratele, kteří se snaží snížit svou uhlíkovou stopu.

Firma však také vede debaty s různými společnostmi, které mají zájem o jejich cvrčky do svých produktů určené pro lidskou konzumaci. Firma loni podepsala memorandum s korejskou potravinářskou firmou LOTTE, která je taky jednou z investorů firmy Aspire, o tom, že bude sloužit jako výhradní distributor potravinářských výrobků s cvrččím proteinem na klíčových trzích v Evropě a Asii.

 

I když je firma Aspire se svým závodem stále v začátních, už teď firma hledá další vhodnou lokaci pro otevření své druhé farmy. 

 

Věděli jste, že Lahodné cvrčky už můžete ochutnat i od nás?

 

 

 

 

 

WATSON, Elaine. Aspire Food Group ramps up world’s largest cricket production facility, scouts for 2nd site. AFN [online]. [cit. 2023-09-02]. Dostupné z: https://agfundernews.com/aspire-ramps-up-worlds-largest-automated-cricket-production-facility-scouts-for-2nd-site