Proč krmit ptáky celoročně, aneb moučný červ opět v hlavní roli!

Také v zimě zavěšujete lojové koule a naplňujete krmítka na zahradě či balkóně? Ano, krmení ptáků v zimě je pro nás docela typické.  A pokud už to v této době neděláte, věříme, že si to alespoň pamatujete ze svého dětství! Sypání různých semínek do krmítek, které přilákaly různé druhy ptáků. Někteří z nás dokonce seděli nebo stále sedávají u oken a pozorně sledují, poznávají a zapisují do svých ornitologických deníčků druhy ptáků, kteří do krmítka přiletí.

Avšak vinou současné podoby zemědělství a ničení přírody, volně žijící ptáci mají problém si sami sehnat potravu. A to nejenom v zimě, ale přes celý rok! V lepším případě se odstěhují do jiných krajin, ale v tom horším bohužel vymírají. Nejvíce vážná je situace hmyzožravých ptáků. Těmto druhům ptáků stále ubývá kořist. A proto je důležité ptáky krmit přes celý rok!

Krmení ptáků v zimě a na podzim

Jak jsme psali výše, krmení ptáků by nám přes zimní měsíce šlo. Ptáci v zimě potřebují zejména krmení, ze kterého získají hodně energie a tuku. Musí prostě trochu přibrat! Co tedy můžete ptákům dopřát? Třeba živého či sušeného moučného červa! A proč? Protože obsahuje kvalitní a vysoký obsah proteinu a tuků. Sušené moučné červy dnes najdete v různých zverimexech či na internetu.

Ovšem „obyčejným“ moučným červem to nekončí! V obchodě se také porozhlédněte po lojových peletkách či koulích, které obsahují hmyzí protein. Nebo si takové koule zkuste doma vyrobit sami. Dále také do krmítka nasypte slunečnicová semínka. A pokud chcete rovnou směs lojových peletek s moučným červem a slunečnicí, mrkněte sem.

Krmení ptáků na jaře

Na jaře začínají ptáci hnízdit a vyvádějí svá mláďata. Přikrmování je tedy velmi důležité! Z krmítek přestávají zobat semínka a spíše začínají hledat různé rostliny a druhy hmyzu. A to proto, že potřebují nakrmit svá mláďata, pro která jsou semínka nevhodná. Pro ptáky je tedy opět vhodný moučný červ, nebo obecně hmyz, který může zvýšit počet vajec ve snůšce a zvyšuje se šance na úspěšný odchov mláďat.

Krmení ptáků v létě

V létě trávíme mnohem více času venku, proto přikrmování ptáků může být velká zábava, protože je můžete lépe pozorovat při zobání. V létě ptáci potřebují hodně proteinů a to zejména v období, kdy ztrácejí peří. Do krmítek se tedy hodí mouční červi, kteří jsou plní proteinu! Dále slunečnicová semínka, rozinky a mix různých kvalitních semínek. Do krmítka můžete přidat i dobře zralé jablko či hrušku.

Na moučných červech si zejména pochutnávají sýkorky, čížci a drozdi. Ti všichni moučné červi milují a buďte si jistí, že zmizí z krmítka jako první! Pokud máte možnost, zkuste v létě porýt kousek půdy, tak se ptáci dostanou k živému hmyzu. Pokud takovou možnost nemáte, skočte opět pro sušené moučné červy do zverimexu.

I my ve WormUP s krmením ptáků nezaostáváme!

A čím jiným bychom je krmili, když ne moučným červem? Nejlepší je totiž takový čerstvý moučný červ na zob! 

Každá várka moučných červů, než je zpracována do našich Křupavých červíků, prochází důkladným třízením. Tak, abychom vám naservírovali jen ty nejvybranější kousky a vy si pochutnali. Jenže co s nevyužitými zbytky výroby? Nakrmíme s nimi ptáky :)