První škola chovu hmyzu?

Firma Insect Engineers, sídlící v Nizozemí a zabývající se chovem bráněnky (Hermetia Illucens), na konci června oficiálně otevřela svou Insect school (hmyzí školu)! Cílem této školy je podpořit inovace v hmyzím sektoru, a to prostřednictvím sdílení a spolupráce. Hmyzí škola k výuce využívá online i praktickou výuku. Tímto způsobem chce hrát hlavní roli v podpoře růstu hmyzího trhu a urychlit tak přechod současných potravinových systémů na cirkulární ekonomiku – cirkulární produkci potravin.

Od 28. června 2022 do 3. července 2022 se konal oficiální týden otevření Insect School. Během tohoto týdne byla Insect School otevřena pro návštěvníky a byly organizovány různé druhy aktivit, včetně praktických ukázek chovu hmyzu, a odborné prezentace.

Trocha teorie

Web Insect School slouží jako online zdroj zpráv a znalostí pro každého, kdo má zájem dozvědět se něco více o hmyzím průmyslu, a to zejména o bráněnce, kterou se firma úzce zabývá. Tím chce Firma Insect Engineers ukázat světu, co může taková malá „moucha“ světu nabídnout, a posunout se tak blíže k cirkulární ekonomice a tím k udržitelné planetě pro budoucí generace. Díky této online platformě se každý může dozvědět, jak začít s komerčním chovem bráněnky.

Komerční chov hmyzu v praxi

Praktická výuka probíhá ve městě America v Nizozemí. Zde jsou k dispozici testovací zařízení pro každou fázi chovu bráněnky. Vše začíná kladením vajíček dospělých much až po zpracování larev bráněnky do krmiva pro zvířata (bráněnka zatím není povolena v EU jako potravina). V několika vysoce technicky vybavených místnostech mohou „žáci“ hmyzí školy získat praktické zkušenosti s průmyslovým a komerčním chovem larev bráněnky. Firma Insect Engineers tak pomáhá začínajícím firmám v tomto sektoru udělat ty správné kroky k průmyslové komerční hmyzí farmě. Prostřednictvím různých pilotních projektů také začínajícím firmám pomáhá analyzovat technologickou proveditelnost jejich plánů.

Sdílení znalostí jako cesta k hmyzí průmyslové revoluci

Insect School spolupracuje se vzdělávacími institucemi, jako je Wageningen University and Research, HAS University of Applied Sciences a jinými obchodními partnery, a kvůli tomu může zpřístupňovat svá zařízení pro výzkum. Díky spolupráci s firmami zabývající se likvidací odpadů posuzuje a uvádí také do praxe vysoce efektivní způsoby likvidace opadu z chovu larev bráněnky.

Zakladatel a CEO firmy Insect Engineers, Bob Holtnermans, věří, že sdílení znalostí a spolupráce, může skutečně posunout hmyzí průmysl kupředu. Aby se staly opravdu zásadní změny ve světě, nelze to dělat samostatně. Proto se rozhodl založit Insect School a nenechávat si své znalosti s chovem hmyzu jen pro sebe. Sdílením praktických a teoretických znalostí chce spojit hmyzí sektor a dosáhnout tak nezbytné revoluce směrem k udržitelné výrobě krmiv pro zvířata.

 

Než však budete moci bráněnku ochutnat i Vy, vyzkoušejte naše Křupavé červíky!