Velký přehled hmyzích výrobků

Možná byste rádi ochutnali hmyz, ale zatím si netroufáte na naše Křupavé červíky? Raději byste začali něčím, kde hmyz nebude vidět, než se vrhnete do Křupavých červíků? (Ale věřte, že jakmile je jednou ochutnáte, už je z ruky nedáte!). Anebo jste už v konzumaci hmyzu zběhlí a hledáte více alternativ? Tak jste tu dnes správně! V tomto článku bychom vám rádi představili výčet různých produktů s obsahem hmyzího proteinu, které si můžete koupit u nás, u našich evropských sousedů nebo z vzdálenějších krajin.

Hmyzí svačinky

Nejčastěji jste se určitě setkali s proteinovými tyčinkami. Zdá se, že proteinové tyčinky „odstartovaly“ éru hmyzích výrobků. Na trhu je jich tedy určitě nejvíce. Možná je to i tím, že se tyčinky staly velmi populární svačinkou lidí na výletech, ve škole, v práci. Také jistě lehce navázaly na trend trend proteinových tyčinek s obsahem syrovátkového, sójového nebo jiného proteinu. 

Jednou z prvních firem, která se v roce 2012 pustila do cvrččích proteinových tyčinek byla americká firma Chapul, která se také účastnila známé americké TV show Shark Tank, kde se snažila získat investory pro svůj projekt. Firma se v současné chvíli soustředí spíše na hmyzí farmaření než výrobu tyčinek. Další příkladem zahraničních firem s proteinovými tyčinkami je belgická firma Kriket, finská firma Jimini’s, švýcarská firma Essento nebo jedna velmi zajímavá americká firma Exo Protein, která je už na trhu také velmi dlouho.

Mezi jiné sladké pochutiny patří cookies s hmyzím proteinem. Ty vyrábí například americká firma Chirps či francouzská firma Minus Farm. Nebo co takhle čokoláda či lízátka s hmyzem? S lízátky s hmyzem přišla v roce 1982 americká firma Hotlix. Věříme tomu, že takovou sladkost jste jistě už někde viděli! Cvrčky v čokoládě zase můžete pořídit u americké firmy Don Bugito.

Dalším častým hmyzím produktem na trhu, tentokrát slaným, jsou hmyzí krekry, chipsy nebo tyčinky. A proč taky ne? Vždyť chipsy jsou další oblíbenou „svačinkou“, tak proč neudělat zdravé chipsy s hmyzím proteinem! Tyto chipsy, krekry, tyčinky opět nejčastěji obsahují cvrččí protein. Cvrččí tyčinky můžete nakoupit u nás od firmy Grig

Ale teď už něco pořádného k snědku!

Z pochutin se však plnohodnotně nenajíme! Tak proč ráno neposnídat něco pořádného! Třeba granolu s hmyzem od firmy Eat Grub z Velké Británie. Někdy ráno nestíháte a snídáte za pochodu? Co takhle hmyzí proteinový shake?

Někdo z vás by si dal ráno raději něco slaného. Co byste řekli na chleba? Jednou z prvních firem, která ve Finských obchodem v roce 2017 uvedla chleba s obsahem cvrččího proteinu byla firma Fazer. Pak ji následovalo v roce 2019 Finsko s chlebem s obsahem proteinu z moučných červů. Chleba si ale velmi jednoduše můžete upéct i sami! Spousta hmyzích firem dnes nabízí hmyzí mouky. U nás je to například firma Sens

Hodně vás by jistě namítlo, že ke každé snídani patří káva. No i tu si můžete dát s hmyzem, například s rozemletým cvrčkem, kobylkou či bourcem morušovým od japonské firmy Bugs Farm.

A co si dáme k obědu? Co takhle těstoviny! Výborné těstoviny můžete na našem trhu nakoupit od firmy Bugsolutely či Jimini’s. Ale pozor! Tím, že těstoviny obsahují hmyzí protein, sníte jich tak polovinu, ne-li třetinu toho, co byste snědli normální těstoviny! Ale to ostatně platí u všech hmyzích produktů! :)

Anebo byste raději k obědu burger? Jeden z prvních hmyzích burgerů byl uveden na trh v roce 2014 v Belgii. Byl pojmenován Bux Burger a pocházel z německé firmy Bug Foundation. V roce 2015 byl uveden na trh v německých obchodech. Do Česka si můžete objednat hmyzí burger z Rakouska od firmy Zirp. Jejich burger je složen z buffalo červíků, hrachového proteinu a hub.

K večeři by to chtělo něco lehčího. Možná nějaký salát s hmyzím faláfelem s moučným červem od Belgické firmy Nimavert? Nebo si můžete pořídit mix na výrobu domácího fláfelu od německé firmy Plumento Foods.

A pokud se vám nechce objednávat nic ze zahraniční, nejjednodušší formou je si váš oblíbený salát posypat našimi Křupavými červíky! Hotovo je raz dva a úspěch zaručen! 

Anebo si je dejte jen tak u televize, ve škole, v práci, na párty. Ke Křupavým červíkům, zejména k těm slaným, nejlépe chutná pivo! No a i to si můžete dát s hmyzím proteinem! Příkladem je Dailes Crafton, který přišel na trh s vosím pivem! 

K dalším produktům s hmyzem patří mléko z mravenců či švábů, cvrččí mouka, zmrzlina, olej, těstovinové omáčky, paté, alkoholické i nealkoholické nápoje a další. Takže toto jistě není celkový výčet produktů, které můžete dnes na trhu najít! Ale berte to jako inspiraci a zjištění, že konzumace hmyzu opravdu není nuda!

 

 

 

 

 

The big list of edible insect products!. Bug Burger [online]. 2020 [cit. 2023-02-13]. Dostupné z: https://www.bugburger.se/guide/the-big-list-of-edible-insect-products/#beer