Zatoulaný hmyz v potravinách
Nechtěný hmyz se občas dostane do potravinového řetězce, a tak se může objevit v různých produktech. Aby byly potraviny bezpečné pro konzumaci má většina zemí stanovené limity nechtěného hmyzu.
Co je vlastně myšleno tím nechtěným hmyzem?
Na trh je uvedeno pouze pár druhů hmyzu. Tyto druhy jsou povoleny jako potravina a jejich přidávání je naprosto legální. Hmyz je samozřejmě ve složení potravin označen, protože výrobce je povinen informovat o takové skutečnosti spotřebitele. Když mluvíme o nechtěném hmyzu, tak nemyslíme tento povolený. Nechtěným hmyzem může být v podstatě jakýkoliv hmyz, který se nedopatřením dostane do potraviny v průběhu procesu výroby, skladování nebo distribuce. Prostě si to můžete představit tak, že když se peče chleba, tak do mouky může spadnout nějaký hmyz. Jsou sice hygienické normy a předpisy, aby se to tolik nestávalo, ale pohlídat to na 100 % je v podstatě nemožné.
Důvodem existence limitů je zejména zdravotní nezávadnost potravin. Procento nechtěného hmyzu je opravdu velmi nízké. Nechtěný hmyz může nést bakterie nebo patogeny, které by mohli způsobit onemocnění. Uvedeny jsou proto, že jednoduše nedokážeme pohlídat, aby se nedopatřením hmyz do potravin nedostal. Není to ničí práce a nikdo ho tam nepřidává záměrně. Jen se to prostě v průběhu procesu může stát. Vždyť by i výrobci byli sami proti sobě a odrazovali by zákazníky tím, že by objevili v jejich produktech nechtěného návštěvníka.
Limity nechtěného hmyzu se liší v závislosti na zemi, regionu i typu potravin. Nazvat to můžeme jako maximální povolené množství nebo povolený počet hmyzích fragmentů. Samozřejmě existují různé hygienické normy a postupy pro výrobu, skladování atd. S hygienickými normami se setkáváme zejména v potravinářství velmi často, takže je ani zmiňovat nemusíme.
V každé zemi mohou být limity nastaveny jinak. V ČR se tyto limity řídí podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady. Nemáme pro Českou republiku stanovené specifické nařízení. Procento nechtěného hmyzu v potravinách je velmi nízké a pohybuje se v rozmezí od 0,1 % do 2 % celkové hmotnosti potraviny v závislosti na druhu.
Nejnáchylnější na nechtěný hmyz bývají zejména různé druhy obilovin, sušené plody, ořechy a další.
Jako všechno i dodržování limitů a zejména hygienických standardů je pod přísným dohledem. Kontrola probíhá prostřednictvím inspekcí. Hygienické standardy a normy jsou přísné a pro dobře fungující podnik nutné. Pokud výrobce normy a limity nesplňuje, vede to k právním i finančním následkům.
Detailní informace o specifických limitech poskytuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo Ministerstvo zemědělství České republiky. A pro ty, kteří chtějí hmyz konzumovat záměrně, je tady náš eshop s Křupavými červíky a Lahodnými cvrčky :-).