Kdo jsme

 

Rodinná firmawormup-eva-libor

Jsme rodinná firma nadšenců Evy a Libora Sloupenských.

První naše aktivity s jedlým hmyzem jsou již v roce 2012, kdy jsme si na výlet do hor připravili mysli s příměsí sušených moučných červů, nebo když jsme s kamarády nachytaly stádo kobylek a opekly je v ešusu nad ohněm. Od té doby ty myšlenky ještě dlouho zrály a přes pokusy s farmařením a experimenty s různými typy hmyzích pochoutek jsme nakonec přišli na trh s Křupavými červíky.

Nikdy jsme nečekali, že budou ihned všichni jíst hmyz, bylo nám jasné, že ty předsudky jsou silné, ale postupným přesvědčováním, ať už ve formě informací, nebo ochutnávek, se nám povedlo změnit názor na hmyz u stovek tisíc lidí.

 

Naše posláníhmyzi-lizatko

Hmyz je jednoduchý živočich s vysokou konverzí krmiva. Díky tomu má potenciál stát se potravinou, která zasytí neustále rostoucí společnost a její apetit. Navíc neprodukuje téměř žádné CO2 a k životu mu stačí výrazně méně prostoru a vody než u jiných hospodářských zvířat.

Od počátku jsme se také zaměřovali na to, aby byl hmyz oblíbenou pochoutkou pro děti a hlavní testerem nám v tom byla naše dcera Terezka. Věříme totiž, že je důležité zapůsobit na mladou generaci a nastavit jejich stravovací návyky, když ještě nejsou plné předsudků. Dospěláci občas ledacos ochutnají, ale zvyk je železná košile, kterou většina nedokáže převléci. O to víc si vážíme všech kteří to zvládnou. 

 

Naše kuchyněhmyzi-kuchyne

Počátky byla jedna velká improvizace. Abychom mohli přijít s prvním českým hmyzím produktem na trh, byl to zpočátku byrokraticky náročný krok, který zahrnoval i trochu punkového přístupu k úřadům. Úřady nechtěly o výrobě jídla z hmyzu ani slyšet a přehazovali si nás jako horký brambor. Nezbylo nám než konat o něco dříve, než by si asi úřady přáli. Ale ty časy jsou pryč a teď je vše jak má být.

V naší kuchyni V Blansku kousek od Brna zpracováváme hmyz, který si dovezeme z české hmyzí farmy. Věnujeme velkou péči jeho třídění a očištění před zpracováním. Pak ho krátce spaříme horkou vodou a šup s ním do konvektomatu (horkovzdušná trouba). Tam se hmyz usuší, aby byl křupavý tak, jak máte rádi. Nakonec jej okořeníme a nabalíme do pytlíků.

Vše se děje pod přísným dohledem veterinární správy, která V ČR dohlíží na veškerou živočišnou produkci. Máme vlastní výrobní postupy a vlastní stroje upravené právě pro požadavky zpracování hmyzu. K zajištění bezpečnosti potraviny využíváme systém HACCP, který účinně předchází rizikům ohrožujícím bezpečnost potravin.

 

Hmyzí farmahmyzi-farma

 V ČR jsou aktuálně dvě hmyzí farmy, které chovají hmyz pro potravinářství. Tyto farmy jsou také kontrolovány veterinární správou a dodržují přísné legislativní požadavky. Hmyz v nich je chován v plastových přepravkách a krmen obilným šrotem (nadrcené obilniny různých druhů dle požadavků na správnou výživu) a jako vlhkou část stravy dostávají strouhanou mrkev nebo brambory. Hmyz krom vzdušné vlhkosti a kořenové zeleniny nespotřebovává žádnou vodu.

Chov na farmě je oproti klasické hospodářské produkci velmi čistý. Je do dáno především právě tím, že hmyz žije v relativně vlhkém prostředí.

 

Závěrem

Na počátku jsme stále slýchali, jak se má stát hmyz potravinou budoucnosti. Proto jsme s tím nakonec začali sami. Hmyz děláme tak chutně a čistě, jak to jen jde a myslíme u toho i na děti.  

Chceme, aby byl jedlý hmyz potravinou budoucnosti už teď a ne někdy v nedohlednu. Přejeme si, aby lidstvo svým přístupem nemělo tak negativní dopad na přírodu a věříme, že hmyz mu k tomu může dopomoci.

I když víme, že naučit většinu lidí jíst hmyz bude dlouhá cesta, rozhodli jsme se po ní vykročit. 

Moc si vážíme, že nám i ty pomáháš vytvářet novou éru potravinářství!