Ÿnsect – největší vertikální hmyzí farma na světě

Ÿnsect je francouzská firma založená vědci a environmentálními aktivisty v roce 2011 v Paříži. Firma Ÿnsect se zabývá chovem hmyzu a jeho přeměnou na vysoce nutričně cenné ingredience a produkty pro domácí mazlíčky, dobytek, ryby, rostliny a v neposlední řadě pro lidskou konzumaci. Tím tak nabízí organické a dlouhodobě udržitelné řešení pro získání kvalitních bílkovin a pro podporu růstu rostlin.

Firma zaměstnává okolo 200 zaměstnanců a získala už více jak 425 milionů dolarů od předních světových investorů. Mezi známé tváře, které do firmy investovali, patří například hollywoodská hvězda Robert Downey. Díky tomu se tak řadí mezi nejlépe financované hmyzí farmy v Evropě. Své produkty vyváží do celého světa.

Jak taková vertikální hmyzí farma vypadá a funguje?

Aby firma svým chovem a produkcí moučných červů nezanechávala uhlíkovou stopu, používá ve svých vertikálních farmách průkopnickou a patentovanou technologii. Díky tomu splňuje nejvyšší sociální a environmentální standardy.

Farma vypadá jako plně automatizovaný sklad, jako třeba má Amazon. Tak ji alespoň popisuje generální ředitel firmy Ÿnsect Antoine Hubert. Akorát místo věcí zde „skladují“ živé moučné červy. Součástí je klimatizační systém, protože udržování teploty je pro chov zásadní. Zároveň to však není vůbec jednoduché, protože udržet stejnou teplotu a vlhkost od země až do 30 m je celkem oříšek! Vše je automatizované pomocí robotů.

Proč zrovna moučný červ?

Na začátku firma zkoušela chov několika druhů hmyzu, např. cvrčky, mouchy a kobylky. Nakonec však skončila u moučných červů. Velkou výhodou moučných červů je nejenom jejich neutrální chuť a jejich vysoká stravitelnost, ale zejména také to, že jednoduše neskáčou a nelétají. Díky tomu tak jejich chov vyžaduje mnohem méně prostoru ve srovnání s jinými pohyblivějšími druhy hmyzu.

Navíc se rychle reprodukují, a tak jsou schopni produkovat potřebné krmivo pro zvířata nebo potravinu pro lidi (tisíce tun denně). Výhodou neutrální chuti moučných červů je, že se pak mohou jednoduše přidat do potravin jako jsou burgery, těstoviny, proteinové nápoje a nezmění jim chuť nebo nezpůsobují zápach potraviny.

Největší vertikální hmyzí farma na světě

V současné době Ÿnsect buduje svou třetí a největší vertikální farmu na světě ve Francii v Amines. Ta má být otevřena v roce 2022 a má být schopna produkovat 100 000 tun hmyzích produktů, jako je hmyzí moučka a olej, ročně. Zároveň vytvoří 500 pracovních míst.

Farma má být 40 m vysoká a zabírat 40 000 metrů čtverečních. Tím se staví na první příčku, tedy bude to největší vertikální farma na světě bez produkce uhlíkové stopy, tak o ní mluví generální ředitel firmy.

První z farem firmy Ÿnsect se nachází také ve Francii ve městě Dole. Zde funguje již od roku 2016 a kde na začátku dopravní pásy „vozily“ podnosy s miliony hemžících se moučných červů. Druhou farmu má v Holandsku (viz níže). Dále se firma porozhlíží po vhodném místě na vybudování hmyzí farmy v USA.

Ÿnsect se pouze se svými farmami nespokojila

Firma Ÿnsect buduje nejen své vlastní farmy, ale také investovala do holandské firmy Protifarm, která se zabývá chovem moučných červů. Firmy tvrdí, že díky akvizici bude možné mít rychlejší a větší dopad na trh s alternativními zdroji proteinu.

Protifarm také funguje jako vertikální farma a v současné době produkuje 1 000 metrických tun moučných červů ročně. Firma Ÿnsect chce tuto produkci navýšit na 20 000 metrických tun ročně a to díky rozšíření farmy. To v kombinaci se dosavadními farmami firmy Ÿnsect bude znamenat 230 000 metrických tun ročně!

Firma Protifarm má dle firmy Ÿnsect strategickou polohu, je totiž v Holandsku. A Holandsko je právě tou zemí, která historicky byla vůdcem ve využívání hmyzu ve výživě zvířat. Navíc má také několik universit, které dělají výzkumy v oblasti využití hmyzu jako potraviny pro lidi.

Jaké má firma Ÿnsect plány do budoucna?

Firma se che zaměřit na trh s potravinami a svůj produkt YnMeal z moučných červů dodávat na trh sportovní výživy. Zde už má smlouvu na 3 miliony euro s francouzskou firmou zaměřenou na sportovní výživu. Spolupráce začne v roce 2022.

Dále chce firmy vstoupit na trhu s potravinami a výživovými doplňky pro starší lidi, kteří hůře absorbují protein.

Dle generálního ředitele je zapotřebí již dnes vyvíjet a rozvíjet hmyzí sektor, protože svět bude potřebovat více proteinů, více jídla, více krmiva pro zvířata, ze kterých nakonec bude maso a ryby pro lidi.


Naši Křupaví červíci jsou však z mnohem menší farmy! A to z české! Pokud byste o ni chtěli vědět něco více, mrkněte na náš článek. A nezapomeňte také Křupavé červíky ochutnat!

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.