Spojení sil dvou velkých hráčů na trhu s hmyzím proteinem

Francouzská firma Ÿnsect, o které jste již mohli na našem blogu slyšet, podepsala memorandum s korejskou firmou LOTTE o tom, že se spolu budou podílet na výzkumu využití hmyzího proteinu v lidské stravě. 

Ÿnsect spolupráci vítá

Dle obchodního ředitele firmy Ÿnsect, Guillaume Daoulas, je tato spolupráce pro firmu velmi užitečná, protože těží z podpory centra výzkumu a vývoje firmy LOTTE.  Díky tomu tak může firmy Ÿnsect porozumět trhům v Asii a jejich odlišnostem od těch evropských.

Jak jsme vás informovali v našem předchozím článku, firma LOTTE již také úzce spolupracuje s firmou Aspire, která vlastní největší automatizovanou cvrččí farmu na světě. S tou se podílí na výzkumu a vývoji produktů s cvrčím proteinem. S firmou Ÿnsect se bude podílet na výzkumu a vývoji produktů s moučným červem. Také se firmy budou snažit prozkoumat potencionální zdravotní přínosy a hrozby. V neposlední řadě také provést spotřebitelský výzkum v Evropě a Jižní Koreji.

Přesun od krmiva k potravinám

Firma Ÿnsect se dříve zaměřovala především na trhy s krmivem pro hospodářská zvířata, teď se ale spíše orientuje na krmiva pro domácí mazlíčky s obsahem proteinu z moučných červů. Tam vidí větší potenciál dosáhnout rychlejší ziskovosti. Avšak přesun k potravinám s obsahem hmyzího proteinu je pro firmu prý další logický krok. Firma již teď dodává moučné červy pro potravinářské firmy Jimini’s a Hey Planet.

Dle vyjádření ředitelky pro komunikaci, Anais Maury, je asijský trh pro firmu velmi přitažlivý, protože v hodně částech Asie je hmyz konzumován po staletí. Proto by zde mohl být zaručen úspěch. V Thajsku je smažený hmyz normálně prodáván na ulici. V supermarketech je zas možné koupit různé pochutiny s hmyzem. V Japonsku A Koreji lze hmyzí produkty koupit online či ve specializovaných obchodech. 

Dále dodala, že dle průzkumu společnosti OnePoll provedeném v dubnu 2022 v USA, Velké Británii, Nizozemsku a Francii, 57 % všech respondentů uvedlo, že by byli ochotni konzumovat hmyz, jakmile by jim byly vysvětleny všechny environmentální přínosy konzumace hmyzu pro naši planetu a naše zdraví. Například 59 % Američanů bylo myšlence konzumovat nakloněno hmyz již od začátku průzkumu, jakmile se respondenti dozvěděli všechny benefity konzumace hmyzu, ochota konzumovat hmyz vzrostla na 71 %. Dokonce i lidé (57 % z nich), kteří se stravují dle svých náboženských restrikcí či vegani a vegetariáni, byli otevřeni zvážit konzumaci hmyzu po tom, co se dozvěděli o benefitech konzumace hmyzu.

Jaké využití hmyzu v lidské potravě má největší potenciál?

Dle Anais Maury, jejich odběratelé přidávají jejich moučné červy do tyčinek, proteinových koktejlů, cereálií či hamburgerů. Díky tomu, že jsou mouční červi bohatí na kvalitní protein, zdravé tuky a další základní živiny, jsou cennou složkou pro širokou škálu potravin. Navíc mají velký potenciál ve výživě pro sportovce.  Dle studie provedené na Maastrichtské universitě, má protein z moučných červů stejně dobrý efekt na budování svalové hmoty jako mléčná bílkovina. Hmyzí protein z moučných červů totiž obsahuje devět esenciálních aminokyselin a je velmi dobře tráven v lidském těle.

 

Můžeme tedy doufat, že tato spolupráce dvou velkých firem přinese nám všem zajímavé a nové informace týkající se využití hmyzího proteinu v naší stravě. Avšak již dnes můžete u nás ve WormUP ochutnat Křupavé červíky a Lahodné cvrčky!

 

 

 

 

 

Ÿnsect teams up with LOTTE to explore human food applications for edible insects. AFN [online]. [cit. 2023-09-07]. Dostupné z: https://agfundernews.com/ynsect-and-lotte-explore-food-applications-for-edible-insects