Nutriční a chuťový souboj mezi jedlým hmyzem a masem
Co je chutnější? Jedlý hmyz nebo steak? A kdo je nutriční vítěz?
Co je chutnější? Jedlý hmyz nebo steak? A kdo je nutriční vítěz?
Hmyz zatím nepatří mezi tradiční složky našich jídelníčků. Proto asi poslední, co by nás v obchodě při nakupování napadlo, je hledat ve složení potraviny hmyz. Hmyz jako takový ve složení nenajdete, pokud se nejedná o chtěnou složku, která musí být označena. Může se ale stát, že v potravině hmyz bude, i když ho tam nechceme? Ano, stát se to může.
Firma Ÿnsect zahájila s firmou LOTTE spolupráci na výzkumu využití hmyzího proteinu v lidské stravě.
Karmín, barvivo košenila nebo taky kyselina karmínová je jedním z příkladů, jak může hmyz ovlivnit potravinářský průmysl. Někteří lidé jsou poměrně konzervativní a naše červíky do pusy jen tak nedají. To ale pravděpodobně neví, že hmyz se používá už stovky let jako přírodní barvivo, a i oni ho jedli nespočetněkrát.
Mexiko má dlouhou historii konzumace hmyzu, která tam přetrvává dodnes. Nejtradičnější je tzv. tacos de chapulines, tedy tacos se cvrčky. A my si dnes připravíme dvě variace mexického jídla s našimi Lahodnými cvrčky!
Naším zcela novým produktem jsou sušení cvrčci! A tak doplní náš široký výběr Křupavých červíků.
Trh s jedlým hmyzem se postupně vyvíjí a v posledních letech prochází významným vývojem a růstem. Ze začátku byl jedlý hmyz jen pro nadšence a experimentátory. Dneska už je situace jiná, ale stále je co zlepšovat. Pojďme se podívat na současný stav.
Novinky ze světa hmyzího chovu.
Možná již jste slyšeli příběh toho, jak se sushi stalo součástí jídelníčku lidí v USA. Můžeme jeho příběh replikovat na jedlý hmyz?
Hmyz obsahuje chitin, což je vláknina, ale i alergen. Jako o alergenu jsme se o něm již bavili v předchozích článcích. Dnes se proto zaměříme na jeho benefity z pohledu vlákniny.