Nejprodávanější a nejoblíbenější druhy jedlého hmyzu na světovém trhu

Jedlý hmyz je v mnoha zemích považován za běžnou stravu, ne-li delikatesu. Příkladem mohou být země jako Mexiko, Thajsko nebo Čína. I v Evropě se pohled na jedlý hmyz v průběhu několika málo let změnil a z hmyzu a výrobků z něj se začínají pomalu stávat „normální“ potraviny. 

V tomto článku si představíme 8 druhů hmyzu, které se zdají být na světovém trhu nejprodávanější a nejoblíbenější. Jsou všechny tyto druhy dostupné i u nás? Bohužel ještě ne. Zatím si v EU můžeme pochutnat pouze na 4 druzích jedlého hmyzu, mezi ně samozřejmě patří naši Křupaví červíci (mouční červi)! Dále cvrčci, potemník stájový a saranče stěhovavé. Podrobnější informace o legislativě týkající se jedlého hmyzu v EU si můžete přečíst v našem předchozím článku.

1. Cvrčci

Sušení cvrčciPrvní příčku zcela jistě zaujímají cvrčci, protože jsou nejvíce konzumovaným druhem hmyzu na celém světě. Cvrčci se dříve chovali zejména jako potrava pro naše domácí mazlíčky (ještěrky a jiné). Díky tomu je jejich chov pro lidskou spotřebu menší výzvou, než pro ostatní druhy hmyzu.  

Cvrčci obsahují 55-70 % proteinu. Mají oříškovou chuť. Tím, že nemají až tak výraznou chuť, jsou vhodní na přidávání do ostatních potravin, jako třeba tyčinky, chleba, těstoviny atd. Ovšem stojí za to je vyzkoušet i jen tak křupavé! 

2. Mouční červi

Mouční červiDruhým nejoblíbenějším druhem jedlého hmyzu jsou mouční červi. Proto je také můžete najít u nás! Stejně jako cvrčci, i mouční červi mají zavedený způsob chovu. Již dávno se chovali například jako krmivo pro ptáky. Přeměna takového chovu na chov pro lidskou spotřebu tedy není zase tak náročná. U nás v ČR najdete hned několik takových farem. Největším chovatelem moučných červů v ČR je zároveň naším dodavatelem. Skvělé je také to, že jejich chov se výborně hodí do našich podmínek, tedy do mírného podnebného pásu.

Mouční červi se svým nutričním složením velmi podobají hovězímu maso, protože mají velmi dobrý poměr proteinu a tuků. Chutnají jako arašídy nebo chipsy.

3. Larvy bráněnky

Larvy bráněnky na evropském trhu pro lidskou spotřebu zatím nenajdeme. Používají se pouze do krmiva pro zvířata. Obrovskou výhodou bráněnek je fakt, že se množí velmi rychle. Najednou kladou až 500 vajec. Když se z vajíčka vylíhnou larvy, nevadí jim žít pohromadě. Také představují jedno z řešení pro snížení potravinového a biologického odpadu (odpad z hospodářských zvířat). Takový odpad přemění na proteiny, tuky a další nutrienty. Díky obsahu kvalitního proteinu a tuků se snadno používají do všech možných pokrmů.

4. Potemník stájový

Potemník stájový je také jedním ze čtyř druhů schválených pro lidskou konzumaci na území EU. Je velmi podobný moučnému červovi. Je ale o něco menší a má kratší životní cyklus. Chuť potemníka stájového je také jemnější a více ořechovější než u moučného červa. Obsahuje více než 50 % proteinu.

5. Kobylky

Kobylky v salátuKdyž se řekne kobylka, možná se někomu z vás vybaví Mexiko. Zde jsou velmi obvyklým „street food“ a to zejména v oblasti Oaxaca. Často se podávají s tacos, guacamole či se vaří společně v mole omáčce. Chuť se podobá houbám a některé druhy dosahují dokonce 80 % proteinu.

6. Mravenci

Mravenci, ve srovnání s jinými druhy hmyzu, chutnají pikantně, kořenitě až peprně. Často se požívají k posypání různých pokrmů pro „nakopnutí“ chuti. Ve 100 g červených mravenců najdeme 14 g bílkoviny a 48 miligramů vápníku.

7. Bourec morušový

Bourec morušový je u nás známý zejména díky hedvábí. Ale je také jedním z oblíbených druhů hmyzu, který se u nás používá ke krmení zejména koi kaprů. K lidské konzumaci zatím v EU povolen není. Jinde ve světě se nejčastěji konzumuje ve stádiu larev nebo kukel. Velmi populární je zejména v Číně, Japonsku, Thajsku, Vietnamu, Severní a Jižní Koreji. Obsahuje 55,6 % proteinu. Má jemnou texturu podobající se pudinku.

8. Cikády

Sušené cikády na špejliCikády jsou velmi zajímavým druhem hmyzu, který žije většinu svého života pod zemí, kde se živí kořeny stromů. Některé tam žijí až 17 let. Jakmile jim skončí cyklus, vylezou nad zem v období páření. Stejně jako ostatní druhy hmyzu mají vysoký obsah proteinu a při suchém opražení chutnají jako chřest.

 

I když si na některé druhy hmyzu budeme na našem trhu ještě počkat, naše Křupavé červíky a Lahodné cvrčky můžete mít klidně hned! Tak na co ještě čekáte?